Pasmo filmów dla osób niedosłyszących i niedowidzących w TVP Kultura
Od września TVP Kultura startuje z nowym pasmem, które umożliwi odbiór najlepszych polskich filmów osobom niedosłyszącym i niedowidzącym. Specjalne wersje filmów z tłumaczem języka migowego lub z audiodeskrypcją pokażemy w jesienne poniedziałki około godziny 10.00 (powtórka ok. godz. 15:00). W ramach przeglądu zaprezentujemy filmy wybitnych polskich reżyserów i reżyserek: od kina gatunkowego po autorskie kino artystyczne.
[center]
[/center]
Skąd pomysł na taki cykl? - Od dłuższego czasu w TVP Kultura dbamy o widzów niedosłyszących i niedowidzących. Możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem emisji pozycji z audiodeskrypcją i z tłumaczem języka migowego. Przyczyniamy się do opracowywania filmów z ułatwieniami dla tych dwóch grup widzów. Mamy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inne stacje telewizyjne i że za jakiś czas emisja filmów z audiodeskrypcją i z tłumaczem języka migowego będzie normą - nie tylko w godzinach nocnych - mówi Katarzyna Malinowska, Kierownik Redakcji Filmu Fabularnego i Dokumentalnego TVP Kultura.
We wrześniu w paśmie pokażemy między innymi "Kocie ślady" Pawła Komorowskiego z niezapomnianym Januszem Gajosem w roli głównej oraz filmy z cyklu "Święta polskie": "Cud purymowy" Izabelli Cywińskiej, nagrodzony w 2000 r. na festiwalach w Gdyni i w Berlinie, a także nagrodzony w Gdyni w tym samym roku film "Noc Świętego Mikołaja" Janusza Kondratiuka.
Emisje we wrześniu:
2 września, godz. 9.50 - "Kocie ślady", reż. Paweł Komorowski
9 września, godz. 10.05 - "Cud purymowy", reż. Izabella Cywińska
16 września, godz. 10.05 - "Noc Świętego Mikołaja", reż. Janusz Kondratiuk
23 września, godz. 10.05 - "Ĺťółty szalik", reż. Janusz Morgenstern
30 września, godz. 10.35 - "W kogo ja się wrodziłem?", reż. Ryszard Bugajski
źródło:
tvp.pl
Widzę, że audiodeskrypcja staje się coraz bardziej popularna. Szkoda tylko, że tak późno, bo osoby niedosłyszące i niedowidzące żyją od bardzo dawna.