Dostałem to dziś na maila i jestem lekko rozczarowany. TVP Info i TVN24 połączyły siły i będą mieć na referendum porządny sondaż. A Polsat News? Jak znowu skorzystają z telefonicznych "wróżb" Homo Homini, to ja wychodzę

.
TNS Polska przeprowadzi badanie exit poll podczas głosowania w referendum 13.10.2013
TNS Polska przeprowadzi badanie exit poll podczas głosowania w referendum, które odbędzie się 13 października 2013 roku, na wspólne zlecenie dwóch nadawców - TVP INFO oraz TVN24. Szczegółowe wyniki tego badania oraz informacje o samym badaniu zostaną przedstawione podczas wieczorów wyborczych na antenach tych stacji.
Badanie exit poll zostanie przeprowadzone w dniu głosowania w referendum przed 150 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Ankieterzy TNS Polska poproszą osoby, które oddały już swój głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. W badaniu weźmie udział około 15 000 respondentów. Na podstawie zebranych danych, 13 października br. o godz. 21:00, po zakończeniu ciszy wyborczej, stacje TVN24 oraz TVP INFO przedstawią szacunkowe wyniki głosowania oraz frekwencję.
TNS Polska jest instytutem badawczym z największym na polskim rynku doświadczeniem
w zakresie realizacji badań w dniu wyborów. Od 1990 r. instytut (działający wówczas pod marką TNS OBOP) zrealizował łącznie 18 badań typu exit poll. Były to:
* wybory parlamentarne (1991, 1993, 1997, 2001, 2005, 2007, 2011),
* wybory prezydenckie (1990, 1995, 2005, 2010),
* wybory samorządowe (2010).
Średni błąd pomiaru w badaniu exit poll przeprowadzonym podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w 2011 r. nie przekroczył 0,5 pkt. proc. w szacowanym poparciu dla komitetów wyborczych.
Informacje o badaniu typu exit poll:
Badanie typu exit poll będzie realizowane przez TNS Polska przed 150 reprezentatywnie dobranymi komisjami wyborczymi. W badaniu weźmie udział około 15 000 respondentów. Średni błąd pomiaru w badaniu może wynieść około 2 pkt. proc.
Zasady badania exit poll:
Ankieterzy TNS Polska zapraszają do wzięcia udziału w badaniu osoby wychodzące z lokali wyborczych. Wybrane osoby proszone są o samodzielne wypełnienie ankiety, która zawiera pytania o to jak respondent (wyborca) zagłosował w referendum, o wybrane poprzednie zachowania wyborcze oraz o ogólną charakterystykę społeczno-demograficzną. Wypełnione samodzielnie kwestionariusze respondenci wrzucają następnie do specjalnie oznakowanych urn. Badania typu exit poll niosą ze sobą najmniejsze ryzyko błędu, bowiem nie ma w nich już miejsca na nieścisłości wynikające z ewentualnych zmian preferencji pomiędzy momentem udziału w badaniu, a oddaniem głosu. W przeciwieństwie do tzw. sondaży przedwyborczych, które są badaniem intencji wyborczych, w badaniu typu exit poll respondenci są pytani o to, jak faktycznie głosowali.